محيط زيست و آثارباستانی استان ایلام
استان ایـــلام دارای مـــنابع طبیعی فراوان و متنوع و آثـــار باستانی کهن می باشد
قالب وبلاگ
لینک دوستان

تنگه ي سازبن در بخش شيروان از توابع شهرستان شیروان چرداول

شهرستان شيروان چرداول در شمال شرقي ايلام و در فاصله 737 كيلومتري تهران واقع شده است . این شهرستان با جمعیتی حدود ۷۳۹۷۳ نفر در شمال شرق استان ایلام و در دامنه ي جنوبي رشته كوه های زاگرس قرار دارد . اين شهرستان دارای آب و هواي معتدل كوهستاني می باشد .

 ورودی تنگه ؛ بهار ۱۳۹۰

 

شیروان یکی از حاصلخیزترین مناطق استان ایلام است . از عواملی که به حاصلخیزی این منطقه کمک کرده عبور رود سیمره از این منطقه ‌است که در تمام فصل هاي سال دارای آب فراوانی است . این منطقه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان تبدیل می‌شود .

این منطقه از دو ناحیه ي كوهستاني و دشت نسبتاٌ هموار تشكيل شده است . در بخش كوهستانی ، انبوه درختان بلوط و بادام كوهي ، بنه(ون) ، كيكم ، ارجن و گون و ... ديده مي شوند .

 نمایی زیبا از بالادست تنگه ؛ بهار ۱۳۹۰

پوشش گياهان شهرستان شيروان چرداول به صورت غالب ، پوشش گياهي زاگرس است كه شامل پوشش گياهي نيمه جنگلي و مرتعي مي شود و در مناطق مشجر داراي عناصر زير است : بلوط غرب (Quelcas bruntil ) ، كيكم (Acermanspessul ) ، بادام هاي خودرو (Amygdalus spp ) ، گلابي هاي خودرو (Pyru spp ) ، زالزالك (Crutaejus ) .

در اين شهرستان نيز مانند ساير نقاط استان ايلام ، جنگل انبوه و فشرده ديده نمي شود و درختان آن به طور پراكنده در نواحي مختلف واقع شده اند و در نواحي كوهستاني و زمين هايي كه داراي شيب هستند ، پارك لندها را به عنوان پوشش گياهي غالب در اين شهرستان به وجود آورده اند . پوشش گياهي در نواحي غيرمشجر شهرستان ، گون زارها را به وجود آورده اند كه اين بخش نيز مانند پارك لندها به عنوان پوشش غالب و حتي تنها پوشش گياهي اين شهرستان محسوب مي شوند .

موقعیت تنگه ی سازبن :

 نمایی دیگر از زیبایی های تنگه ی سازبن ؛ بهار ۱۳۹۰

 

تنگه ی سازبن در شمال روستای ورگچ واقع شده است . روستای ورگچ از توابع بخش شیروان است . شهرستان شیران چرداول از دو بخش مجزای شیروان و چرداول تشکیل شده است .  دو بخش شیروان و چرداول به وسیله ی  کوه لنه Leneh و چرمین Charmin از هم جدا شده اند . در ضمن دو کوه لنه Leneh و چرمین charmin  بر اثر تنگه ی شمشال (شمشه) از هم جدا شده اند .

معرفی تنگه سازبن(saze ben) :

 نماییی کلی از تنگه ی سازبن ؛ مرز بین استان ایلام و لرستان ؛ بهار ۱۳۹۰

 

 واژه ی سازبن یک واژه ی کوردی است که بر اين تنگه نهاده اند . سازبن تشکیل شده از دو بخش [ساز + بن] است . واژه ی ساز همان ساز محلی است که به شکل قیف است و واژه ی بن (با کسره خوانده مي شود) به معنی انتها و ته است .

پس اين تنگه را بدان جهت سازبن مي گویند چون از بالادست تا انتهاي آن در جهت مسیر جریان آب رود به شکل ساز است ؛ یعنی هرچه از انتهای تنگه در مسیر جریان حرکت کنیم پهن تر مي شود . نکته ی جالب اينجاست که با وجود اين که استان ایلام در همسایگی استان لرستان است ؛ رود سیمره مرز اين دو استان است . یعنی وقتی بر خلاف جریان آب با قایق به سمت بالادست تنگه حرکت کنید کوه های سمت راست متعلق به خاك لرستان و سمت چپ متعلق به استان ایلام است .

 قایق سواری در تنگه ؛ سمت  راست رود سیمره خاک استان ایلام است و سمت چپ لرستان

 

تنگه ي سازبن این زیبای گمشده در منطقه ی  شیروان به جرآت یکی از نقاط بسیار زیبا و بکر استان ایلام است که با طبیعت بدیع و دل انگیزش چشم هر گردشگری را مجذوب زیبایی اش می کند . تنگه ي توریستی سازبن اگر امکاناتی هچون قایق تفریحی موتوری و محل اسکان گردشگران داشته باشد مي تواند يك منبع توريستي مهم در استان باشد ؛ البته هم اکنون به یکی از نقاط پربازدید در ایام نوروز تبدیل شده است .

 زیبایی های بی مانند تنگه ی سازبن ؛ روستای ورگچ در بخش شیروان ؛ بهار ۱۳۹۰

 

وجودديوارها و باورهايي از عهد باستان بر ديوارهاي تنگه و عرض رودخانه در دل كوه جذابيت ويژه اي را ايجاد مي كند كه نگاه بيننده را به خود متحير مي سازد .

به جز راه های سخت گذر تنها راه ورود به تنگه استفاده از قایق است که بر زیبایی های این مکان بکر و دیدنی افزوده است .

در پایان از خانم محمدی و آقای بیگی و اداره ی میراث فرهنگی ایلام سپاسگزاری می کنم .

منابع :

1)     www.ilamtoday.com

2)     www.sirvan2011.persianblog.ir

3)     كرمي ، علي ، بازديدهاي ميداني و تحقيق هاي مربوط به شهرستان شيروان چرداول ، 1390

[ ۹۰/۰۶/۲۹ ] [ 19:51 ] [ علی کرمی ؛ کارشناس محیط زیست ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

استان ايـــلام

با سلام
به وبلاگ خودتون خوش آمدید!
من علي كرمي مهندس منابع طبیعی_محیط زیست هستم
هدفم از ساخت این وبلاگ آشنا کردن دوست داران طبیعت و تاریخ ایلام به جاذبه های طبیعی زیبا و بکر گردشگري استان و همین طور آثار باستانی این دیار کهن می باشد! البته سعي بر آن دارم كه مكان هايي را به شما معرفي كنم كه تاكنون حرفي از آن ها زده نشده است و براي همه ي گردشگران تازگي خاصي دارند . بنابراين روستاهاي استان را بهترين مكان ها مي دانم و با يك برنامه ريزي دقيق بر آنم كه روستاهاي زيباي استان و طبيعت آن ها را بيشتر به شما معرفي كنم .
استان ایلام در بین استان های زاگرس نشین به دلیل داشتن طبیعتی زیبا و منحصر به فرد ، به عروس زاگرس معروف است !
در این استان چهار فصل سال را می توان با هم مشاهده کرد!
باستان شناسان ایلام را به دلیل داشتن قلعه های فراوان که قدمت بیشتر آن ها مربوط به عهد ساسانیان است ، شهر هزار قلعه نامیده اند!
در آخر این که با بررسی بحران های زیست محیطی استان و همین طور نگاه ریزبینانه به عوامل تخریب محیط زیست استان سعی بر آن دارم تا با کمک کارشناسان رشته های مختلف به راهکارهای ایده آلی در راه همسوسازی توسعه با محیط زیست برسیم و ضمن داشتن اقتصادی پویا و پایدار ؛ محیط زیستی عاری از هرگونه آلودگی داشته باشیم و به الگوی توسعه ی پایدار برسیم .

*** تــــــــوجـــــــــــه ***
در اين جا از همه ي دوستان و به ويژه هم استاني هاي گرامي ام كه مي خواهند در باره ي زيبايي ها و مشكلات محيط زيست و آثارباستاني محل زندگي آن ها سخني به ميان آيد ؛ درخواست مي كنم كه دانسته هاي خود را درباره ي محيط زيست و آثارباستاني استان زيبايمان ايلام با نوشتن نام منبع و همين طور عكس هاي خود را با نوشتن نام مكان عكس و عكاس براي اينجانب ارسال كنند تا با نام خودتان در وبلاگ منتشر شود .

په روه ردي كوردم ايلام خاكه مه
خاكي گشت كوردان دل پاكه مه

(علی کرمی : مدیر وبلاگ)
امکانات وب
  • روزمره
  • پنس